25 kw.

Laboratorium dobrego designu – Projekt Salon

LABORATORIUM DOBREGO DESIGNU

Projekt Salon

Masz w planach remont lub przeprowadzkę? A może potrzebujesz porad i pomysłów przy projektowaniu wymarzonego wnętrza? –  zatem dobrze trafiłeś.
W tym artykule weźmiemy pod lupę salon –  miejsce, w którym Ty, Twoja rodzina, bliscy lub znajomi, spotykacie się, by wspólnie spędzić czas.
Salon pełni nie tylko funkcje wypoczynkowe, ale również reprezentacyjne. Stanowi najważniejsze pomieszczenie w całym domu, dlatego warto otoczyć go specjalną troską przy planowaniu domu bądź mieszkania.

Poniżej znajdziesz kilka prostych rad i praktycznych pomysłów, które pozwolą zaoszczędzić Ci miejsce, powiększą optycznie salon i sprawią, że dopasujesz go zarówno pod kątem funkcjonalności jak i swoich upodobań.

KORYTARZE

Pierwszą bardzo przydatną poradą przy projektowaniu salonu jest ustalenie „korytarzy”–  niewidocznych ścieżek, po których poruszać się będą domownicy.

Ważne jest, by korytarze prowadziły do wszystkich wejść i wyjść,  tak, by drogi te były jak najkrótsze. Im częściej uczęszczasz daną ścieżką, tym ważniejszym jest, by była ona odsłonięta i na jej drodze nie znajdywały się elementy i meble, które będzie trzeba omijać.

Jasny salon aranżacja

Korytarze powinny usprawniać poruszanie się po domu lub mieszkaniu, ale i wytyczać pewne zasady, jakie należy stosować przy meblowaniu i dekorowaniu pomieszczeń.

SALON PRZYJAZNY DLA GOŚCI I DOMOWNIKÓW

Chcesz mieć piękny salon, który od samego wejścia zaprasza do rozgoszczenia się?
Spraw by pierwszą rzeczą, jaką po wejściu zobaczą goście była wygodna sofa oraz miękki dywan.

Nie powinno zabraknąć ozdób i dekoracji budujących klimat danego pomieszczenia – jakich? Odpowiedź nie jest taka trudna jakby się mogło wydawać.
Przy wyborze tych niezbędnych elementów należy kierować się głównie własnymi upodobaniami, ale warto przestrzegać przy tym zasad pozwalających na zachowanie estetyki pomieszczenia.  Szczególnie należy zwrócić uwagę, by dekoracje w jednym pomieszczeniu zbytnio nie odbiegały od siebie stylem . We wnętrzu o charakterze modernistycznym nie powinny więc znaleźć się ciężkie zasłony w stylu angielskim –  takie połączenie tworzy istny oksymoron w świecie projektowania.

Kolejną cenną radą może się okazać pomoc przy wyborze umiejscowienia okna (jeżeli nie są one z góry narzucone). Umieszczając okna w południowej części tego pomieszczenia, dłużej będziemy się cieszyli naturalnym światłem.

Jeżeli mówimy o oświetleniu naturalnym, warto rozważyć także kwestię oświetlenia wewnętrznego, by nie stanowiło ono jedynie źródła światła w domu. Przy wielu rodzajach dekoracji oświetlenie może odegrać kluczową rolę, a błędy powstałe przy wcześniejszym, nieprzemyślanym rozmieszczeniu żyrandoli czy lamp wiszących mogą mocno pokiereszować nasze plany, a nawet doprowadzić do konieczności usunięcia niechcianego oświetlenia.

POMYSŁ NA ARANŻACJĘ ŚCIANY

Bardzo popularnym trendem w ostatnich czasach stało się stosowanie do wnętrz ściennych paneli dekoracyjnych.
Dekoracja tego typu potrafi stworzyć upragniony styl wnętrza, dać początek pomysłom na pozostałe elementy wystroju, a także powiększyć optycznie pomieszczenie.

Panele typu 3D, jak sama nazwa wskazuje tworzą przepiękny, efekt przestrzenny, dają poczucie głębi, a z odpowiednio dobranymi dodatkami mogą tworzyć unikatowe wnętrza „szyte na miarę”.

Oświetlenie w przypadku paneli 3D ma kluczową rolę. Zamontowane w odpowiednim miejscu znacznie podbije  efekt i nada im prawdziwego charakteru.

OTWÓRZ SIĘ NA OGRÓD

Przedostatnią rzeczą, jaką należy poruszyć jest kwestia domu  i otwarcia go na ogród. Otwierając się na większe przestrzenie możemy odczuć, że jesteśmy jej częścią, tak jak wszystko, co nas w danym momencie otacza.

Dobrym pomysłem będzie więc zastosowanie wysokich, przeszklonych okien, a latem dodatkowo zostawiać otwarte drzwi – to pozwoli nam poczuć się tak, jakbyśmy byli na zewnątrz.

KUCHNIA Z JADALNIĄ I SALONEM

Miejsce zaoszczędzić może również połączenie kuchnio-jadalni z salonem. Są to miejsca, w których domownicy przebywają często, a to pozwoli im uniknąć izolacji podczas wykonywania codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem domu, a także pozwoli na spędzenie wspólnie większej ilości czasu, na którego brak cierpi zdecydowana większość.

TWOJE OGNISKO DOMOWE

Ostatnim pomysłem i również poradą jest umieszczenie kominka w salonie – prawdziwego, ogniska domowego. Bowiem nic tak nie zachęca do odpoczynku i relaksu jak trzaskający ogień, przyjemne ciepło i zapach drewna obiegające dom. Niech waszym rodzinnym ekranem będzie właśnie kominek, przy którym dużo chętniej zasiądziecie w gronie bliskich, a cyfrowy ekran niech pozostanie w widocznym miejscu, ale  niech nie stanowi głównej roli w pomieszczeniu.

Pamiętajmy, by każdy będąc w salonie mógł znaleźć swoje miejsce – zarówno domownicy jak i goście, którzy powinni czuć, że jest to przyjazne miejsce, przygotowane specjalnie dla nich.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony – już niebawem pojawią się nowe artykuły, a w nich:
– Porady dotyczące betonu architektonicznego,
– Otwarte modernistyczne przestrzenie,
– Pomysł na:  wnętrza w stylu skandynawskim z użyciem paneli gipsowych o strukturze betonu,
– Wpływ koloru ścian na codzienne funkcjonowanie – Jakie barwy służą nam w konkretnych pomieszczeniach, a których powinniśmy unikać, a także wiele, wiele innych.

Jest coś, o czym chciałbyś przeczytać? Szukasz porady przy zaprojektowaniu mieszkania/domu? Napisz do nas! Specjalnie dla Ciebie przygotujemy artykuł!